JOSEFIN NELDÉN

FILM
2014 POJKARNA, “Gympaläraren”, Dir: Alexandra Keining, Göta Film
2013 MIN SÅ KALLADE PAPPA, “Sjuksköterska”, Dir: Ulf Malmros, Bob Film
2012 KÄNN INGEN SORG, ”Lena”, Dir: M. Mårlind/B. Stein, Acne Film
2011 VILTET, ”Sofia”, Dir: Jon Blåhed, Short
2011 NILS HOLGERSSONS UNDERBARA RESA, ”Marknadskvinna”, Dir: Dirk Regel, Fladen Film
2010 BLOTT DU MIG ÄLSKAR, ”Katja”, Dir: Ylva Gustavsson, Amphi
2010 SIMON OCH EKARNA, ”Mona”, Dir: Lisa Ohlin, Göta Film
2009 HÄNDELSER VID BANK, Dir: Ruben Östlund, Plattform Produktion
2007 ELDSDANSEN, ”Caroline Hanyja”, Dir: Anders Engström, Illusion Film
2004 TJENARE KUNGEN, ”Abra”, Dir: Ulf Malmros, Sandrew Metronome
TV
2016- 2017 VÅR TID ÄR NU, “Maggan”, Dir: Harald Hamrell, Molly Hartleb, mfl., Jarowskij Sverige AB/SVT
2015 DET MEST FÖRBJUDNA, “Katharina”, Dir: Tova Magnusson, Göta Film
2014 MIN BROR KOLLOKUNGEN, “Jossan”, Dir: Kicki Kjellin, Jonas Westbom
2014 ÄNGLEBY, “Petra”, Dir: M. Hartleb/P. Hanefjord, Tre Vänner
2012 MOLANDERS, ”tjej i omklädningsrum”, Dir: Ulf Kvensler, SVT Drama
2010 KOMMISSARIE WINTER – DEN SISTA VINTERN, ”Mildered Svensson”, Dir: Emiliano Goessens, SVT Drama
2008 STENHUGGAREN, ”Mary”, Dir: Emiliano Goessens, SVT Drama
2008- 2007 183 DAGAR, ”Linda”, Dir: N. Houlman/E. Goessens, SVT Drama
2007 PREDIKANTEN, ”Liese Forster”, Dir: Jonas Grimås, SVT Drama
STAGE
2016 THE MISFITS, “Josefin”, Dir: Mattias Andersson, Backa Teater
2014 AFTER WORK, “Cissi”, Dir: Nora Nilsson, Göteborgs Stadsteater
2014- 2013 2556 DAGAR, ”Josefin”, Dir: Johanna Larsson, Backa Teater
2013 BLOOD ON ICE, ”Alexandra”, Dir: Malin Stenberg, Backa Teater
2013 UTOPIA 2012, Dir: Mattias Andersson, Backa Teater
2012 5BOYS.COM, ”Kristof”, Dir: Anja Susa, Backa Teater
2011 PROCESSEN, Dir: Egill Palsson, Backa Teater
2011 SYSTRARNA, ”Storasyster”, Dir: Gunilla Johansson, Backa Teater
2010 MEDEAS BARN, ”Lill-Medea”, Dir: Sergej Merkusjev, Backa Teater
2009 GANGS OF GOTHENBURG, ”Linda”, Dir: Mattias Andersson, Backa Teater
2009 APBERGET, ”Dafne”, Dir: Rolf Sossna, Angereds Teater
2007 VROOM, Dir: Ove Wolf, Angereds Teater
2007 EN KNIVSUDD AV DET FANTASTISKA, “Trollkarlens dotter”, Dir: Lena Fridell, Angereds Teater
2007- 2006 EN MÅSTE JU LEVA, ”Minna”, Dir: Jenny Andreasson, Angereds Teater
RADIO
2014 VI SOM BLEV KVAR, ”Tea”, Dir, Anna Sjövall, SR P1
2013 MÖJLIGT SAMTAL, ”Anna-Lena”, Dir: Stina Oscarsson, SR P1
2011 SVART PAPEGOJA, ”Vårdbiträdet”, Dir: Lars Väringer, SR P1
2011 FYRA FRUAR OCH EN DÖD MAN, ”Jenny”, Dir: Carin Mannheimer, SR P1
2010 MALDOROR – EN KÄNSLOSAM BIOGRAFI ÖVER EN SERIEMÖRDARE, ”Flickan från fjortonde våningen”, Dir: Ilinca Stihi, SR P1
2010 HOPP – HISTORIEN OM MOSES OCH MANNAS KÄRLEK, ”Manna”, Dir: C O Evers, SR P1
2009 AMANDA – DEN STÄNDIGT FALLERANDE FILANTROPEN, ”Amanda”, SR P3, Morgonpasset Helg
2007 LOLLO LARSSOn, ”Klasskompisen”, Dir: Åsa Rydberg, SR P1
2007 SOV LITE SÅ KÄNNS DET BÄTTRE SEN, ”Nina”, Dir: Sonja Schwarzenberger, SR P1
EDUCATION
2010 VOICE STUDION INTERNATIONAL, Nadine George, London
2008 ECOLE PHILIP GAULIER, Paris
2006- 2003 WENDELSBERGS TEATER OCH SKOLSCEN, Mölnlycke
AWARDS
2013 Nominated ”Guldbagge” for best supporting actress in “Känn ingen sorg”
2010 Anders Sandrews Filmstipendie
2005 Filmpublicisternas Föreningspris för årets filmpar för ”Tjenare Kungen” tillsammans med Cissi Wallin
OTHER

Languages – Swedish, German, English
Dialects – Göteborgska
Open Water Diver certification

CONTACT

Michael Börstell
michael@actorsagency.se
+46 (0)70 798 93 04

Website by selo interactive